Önceleri tıbbi nedenlerle içilen çay, günümüzde vazgeçilmez bir tutku haline gelmiştir.

Çin: Çinlilere göre çay, küçük fincanda soğumadan içilmeli ve hemen tazelenmelidir. Hem rahatça içebilmek, hem de içerken içtiği çayı görerek manevi bir hazza kavuşmak için geniş ağızlı fincan tercih ederler.

Japonya: Çay, Çin'den Japonya'ya taşınmış ama Japonlar çay tarihini daha iyi belgelemiş, kendi kültürlerine uygun olarak törensel bir hale getirmişlerdir. Özel çay evlerinde gerçekleştirilen bu törenin öncelikli görevi, konukları en uygun ve en zarif bir biçimde ağırlamaktır.

İngiltere: Çayla, sömürgesi Hindistan vasıtasıyla tanışan İngilizler zamanla çayı yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline getirdiler. İngilizler, özellikle Early Grey çayını tercih ederler.

Rusya: Rusya'da her öğün çay içilmesi bir gelenektir. Rusya’da gerçek bir çay tiryakisi, çayına şeker atmadan, şekeri ağzına alarak çayını içer. Eski kültürü yaşatanlar arasında, çaya şeker yerine bir çay kaşığı kaymak koyanlar da vardır.

Fransa: Fransız kültüründe çay, uzun süre demlenmeden, ince porselen bir fincanda ikram edilir. Hafif içimli bir çayın yanında küçük bir çikolata, krokan veya pralin ikram edilir.